بازی نهنگ آبی

بازی نهنگ آبی
فروردین ۲۳, ۱۴۰۳
50 بازدید

بازی آنلاین نهنگ آبی بعنوان یک مشاور کسب و کار همیشه پیرامون بازیه های پر مخاطب و جنجالی در حال تحقیق و مطالعه هستم و این بار قرعه به نام نهنگ ابی افتاد بازی خطرناک که با هدف قرار دادن جسارت و جای خالی هر چیزی که در وجود جوانان و یا نوجوان نیست یا […]

بازی آنلاین نهنگ آبی

بعنوان یک مشاور کسب و کار همیشه پیرامون بازیه های پر مخاطب و جنجالی در حال تحقیق و مطالعه هستم و این بار قرعه به نام نهنگ ابی افتاد بازی خطرناک که با هدف قرار دادن جسارت و جای خالی هر چیزی که در وجود جوانان و یا نوجوان نیست یا ضعیف شده و با رویه تضعیف کننده مانند انچه ژاپنی ها سالها قبل با سربازان آمریکایی در اردوگاه های خود انجام دادند و منحجر به خودکشی سربازا ن امریکایی شدند این بار اما به سراغ جوانان و نوجوانا خام و بی تجربه و یا اسیب دیده و ضعیف می رود

خودکشی یک نوجوان هندی در ماه گذشته میلادی، زنگ خطر چالش نهنگ آبی را برای مقام‌های این کشور به صدا درآورد. پدر و مادر آنکان ۱۴ ساله جسد فرزندشان را در حمام خانه پیدا کردند. تحقیقات پلیس ارتباط این خودکشی با «نهنگ آبی» را اثبات کرد

وایبهاو دِو (Vaibhav Dev) دانشجوی بیست ساله هندی که روز جمعه از پشت بام خانه‌اش در شهر پنج‌کولا به پایین پرید، احتمالا تازه‌ترین قربانی چالش آنلاین نهنگ آبی است. بازی نهنگ ابی و یا به روایتی چالش اینترنتی نهنگ ابی ۵۰ مرحله‌ای از مخاطبان عمدتا نوجوانان خواسته می‌شود روزانه تکلیف خود را انجام داده و در پایان، عکسی از خود را بفرستند تا بتوانند وارد مرحله بعد شوند. مرحله نخست این چالش کشیدن یک نهنگ آبی روی دست است و پس از آن برای مثال از کاربر خواسته می‌شود، تا لب خود را ببرد، روی دست خود با چاقو کلمه‌ای را حک کند و یا بالای یک ساختمان مرتفع با پاهای آویزان از خود عکس بیاندازد. این بازی مرگبار، چهار سال پیش برای اولین بار در روسیه و در شبکه اجتماعی محلی «وی کی» (VKontakte) در روسیه به راه افتاد.

 یکی از اقوام وایبهاو گزارش کرده که وی در روزهای قبل از اقدام به «خودکشی» به دوستانش می‌گفته که بزودی پرواز خواهد کرد. از آنجایی که این دانشجوی هندی علاقه بسیاری به چالش‌های فضای مجازی داشته، پلیس احتمال ارتباط وی با چالش نهنگ آبی را منتفی نمی‌داند. در حالی که وایبهاو از خودکشی، جان سالم به در برده و با دست و پای شکسته در بیمارستان بستری است، به گزارش برخی رسانه‌های محلی، یک دانشجوی دیگر هندی هم در همین روز در شهر پودوچری خود را از درخت حلق‌آویز کرد.

خودکشی یک نوجوان هندی در ماه گذشته میلادی، زنگ خطر چالش نهنگ آبی را برای مقام‌های این کشور به صدا درآورد. پدر و مادر آنکان ۱۴ ساله جسد فرزندشان را در حمام خانه پیدا کردند. تحقیقات پلیس ارتباط این خودکشی با «نهنگ آبی» را اثبات کرد.

شیوع این بازی مرگبار در هند، آنچنان بالا است که دادگاه عالی دهلی‌ نو هفته گذشته از فیسبوک و گوگل خواست تا امکان دسترسی کاربران به چالش نهنگ آبی را مسدود کنند. در روزهای گذشته، «نهنگ آبی» پرجستجوترین واژه موتورهای جستجوگر اینترنتی در ۳۰ شهر هند بوده است. با این حال شهروندان این کشور تنها قربانی این مرگبار نیست.

پاکسازی جامعه

 هفدهم ژوئیه، دادگاهی در استان تیومن روسیه، فیلیپ بودیکین ۲۲ ساله را به اتهام ترغیب دو نوجوان صرب در جریان چالش نهنگ آبی مجرم شناخت و به ۳ سال وچهار ماه زندان محکوم کرد. رسانه‌های روسی وی را که به «روباه» مشهور است، یکی از مغزهای متفکر این چالش مرگبار معرفی کردند. به گزارش مسکو تایمز فیلیپ بودیکین چند روز پیش از بازداشت، در دفاع از خود گفته بود: «می‌خواستم جامعه را از آشغال‌های بیولوژیک (زیستی) پاک کنم. من فقط به چند نفر توضیح دادم که بهتر است بمیرند. خودشان تصمیم گرفتند و هیچکس آن‌ها را مجبور نکرده بود.» پلیس روسیه در سال ۲۰۱۶ مدتی بودیکین را در محل زندگی مادرش در مسکو به اتهام ارتباط با قتل ۱۵ نوجوان روس در جریان چالش نهنگ آبی، بازداشت خانگی کرده بود. با این حال، وی سرانجام به مشارکت در قتل دو دختر نوجوان در صربستان محکوم شد.

هشدار نسبت به گسترش نهنگ آبی

گویا نام «نهنگ آبی» از خودکشی گروهی و داوطلبانه نهنگ‌ها می‌آید. پس از انتشار خبر چند مورد خودکشی در میان نوجوانان روس، گرجستانی و سپس صرب، در ماه مارس سال ۲۰۱۷، پلیس فرانسه نسبت به مشاهده نمونه‌هایی از این چالش در میان نوجوانان این کشور، ابراز نگرانی کرد. با این حال نهنگ آبی دست‌کم به مرگ یک نفر و زخمی‌شدن چندین نوجوان دیگر در فرانسه منجر شده است.

در دو هفته گذشته عباراتی مانند «چالش نهنگ آبی» یا «بازی نهنگ سفید» بارها و بارها به زبان فارسی و بویژه از سوی کاربرانی در ایران در اینترنت جستجو شده است. شماری از کاربران فارسی زبان پیشاپیش نسبت به خطر گسترش این بازی مرگبار در میان نوجوانان ایرانی، هشدار داده اند .

\"بازیبازی نهنگ آبی

شاید بد نباشد مراحل بازی را مرور کنیم:

هر روز یک مرحله

۱٫ با یک تیغه روی دستت F57 بنویس و عکسش را به ادمین بفرست!

۲٫ ساعت ۴:۲۰ صبح بیدار شو و به فیلم های روانپریشانه و خیلی ترسناک که ادمین بازی برات تعیین می‌کند، نگاه بکن!

۳٫ بازوی خودت را به موازات سیاهرگ، ۳ بار، نه چندان عمیق، ببر و عکسش را به ادمین بفرست!

۴٫ روی یک کاغذ عکس نهنگ کشیده و به ادمین بفرست!

۵٫ اگر آماده ای و شجاعت یک نهنگ شدن را داری روی پای خودت با تیغه Yes بنویس. اگر نداری؛ بعنوان تنبیه چندین جای خودت را ببر!

۶٫ مرحله ی سری! ( کشف رمز یا حل معما )

۷٫ روی دستت با تیغه f40 بنویس و به ادمین بفرست.

۸٫ در قسمت استاتوس اپ VKontakte خودت بنویس ” من یک نهنگ هستم ”

۹٫ باید بر ترس خودت غلبه کنی!

۱۰٫ ساعت ۴:۲۰ صبح بیدار شو و برو به بام خانه! ( هر چه مرتفع تر بهتر )

۱۱٫ روی دستت با یک تیغه، یک نهنگ بکش!
( انجام این کار نشانه ی وفاداری تو به چالش نهنگ آبیست )

۱۲٫ تمام روز را به تماشای فیلم های روانپریشانه و بسیار ترسناک بگذران!

۱۳ به موسیقی هایی که ادمین میفرستد، گوش کن!

۱۴٫ لب خودت را ببر!

۱۵٫ یک سوزن را چندین بار در دستت فرو ببر!

۱۶٫ به خودت آسیب بزن. خودت را مریض بکن!

۱۷٫ به مرتفع ترین بام اطراف برو و چن دقیقه ای را در لبه ی بام آنجا بگذران!

۱۸٫ به کنار پلی برو دقایقی را در لبه ی آن بگذران!

۱۹٫ سعی کن از روی یک جرثقیل، بپری!

۲۰٫ ادمین، وفاداری تو را چک خواهد کرد

۲۱٫ با یک نهنگ دیگر ( داوطلب چالش یا ادمین ( حامی ) دیگر ) از طریق Skype مکالمه بکن!

۲۲٫ به پشت بام رفته و پاهایت را از بام آویزان بکن!

۲۳٫ مرحله ی دیگری را با رمز سپری کن!

۲۴٫ مرحله ی سری! ( حل معما یا کشف رمز )

۲۵٫ با یک نهنگ ملاقات بکن!

۲۶٫ ادمین تاریخ مرگ تو را خواهد گفت و تو باید بپذیری!

۲۷٫ ساعت ۴:۲۰ صبح بیدار شو و به نزدیک ترین راه آهن برو!

۲۸٫ تمام طول روز را با کسی حرف نزن!

۲۹٫ عهد بکن که تو یک نهنگ هستی!!

۳۰ تا ۴۹٫ هر روز ساعت ۴:۲۰ صبح بیدار شو و ویدئو ها و فیلم های ترسناک ببین و به موسیقی که ادمین تعیین کرده گوش بده و هر روز یک بریدگی در بدنت ایجاد کن و با یک نهنگ حرف بزن!

۵۰٫ با پریدن از یک جای بلند، زندگی ات را تمام کن!

از امروز باید شاهد چنین بازیهای سخت و خطرناکی باشیم که جوانان و نوجوانا ساده و بی تجربه را هدف قرار داده است باید بدانیم با این رفتارها مشتری و یا بازی کننده را کم کم ضعیف و آماده خودکشی می کنند .

اما چه باید کرد همه این مطالب را جمه آوری نمودم که به این چند جمله برسم چه باید کرد ؟

ارتباطات و کیفیت زندگی پایین یک جوان و یا نوجوان او را به این مسیر سوق می دهد پس لطفا کیفیت زندگی خود و خانواده خود را بالا ببریم

ارتباط با خدا ارتباطمان را با خالق خود را بهبود ببخشیم آمیزه های مذهبی و پایبندی به امیزهای مذهبیر ا در خانواده و جامعه گسترش دهیم

اموزش حلقه گمشده است پیرامون این مدل از بازیها و اساسا بازیها آموزش دهیم تا فرزندان و فرزندان ایران کمتر فریب بخورنداگاهی گسترش مطالب هشدار دهنده و آگاهی دهنده و راه های برون رفت از این بحرانهاسراغ روباه ها در جامعه برویم ( فیلیپ بودیکین ۲۲ ساله که رسانه‌های روسی وی را بنام «روباه» لقب داده اند و مغز متفکر این رویدادها است ) را شناسای مهار و اموزش دهیم تا در راه درست از هوش و  تخصص خود استفاده کنند.

مازیارمیرمشاوروتحلیلگر

مقالات بیشتر:

تحلیل فیلم بازی تقلیدthe imitation game

تربیت کودک و نوجوان نابغه قسمت چهارم

راهکارهایی برای افزایش روحیه و نشاط شغلی

تحلیل فیلم HER

باهوش ترین کودک

آموزش مدیریت منابع مالی به کودکان و نوجوانان

Views: 10

برچسب‌ها: