مهندسی جدیدی از ترفند اردوغان برای جلب آراء

اسفند 16, 1402
72 بازدید

مهندسی جدیدی از ترفند اردوغان برای جلب آراء مازیار میر – آیدین سلجان دعوت رییس جمهور ترکیه از نچیروان بارزانی، رییس جدید اقلیم کردستان برای دیدار با وی را تلاش رجب طیب اردوغان برای نشان دادن حسن نیت وی نسبت به کردهایی غیر از پ.ک.ک و جلب نظر کردها دو روز مانده به برگزاری انتخابات […]

مهندسی جدیدی از ترفند اردوغان برای جلب آراء

– آیدین سلجان دعوت رییس جمهور ترکیه از نچیروان بارزانی، رییس جدید اقلیم کردستان برای دیدار با وی را تلاش رجب طیب اردوغان برای نشان دادن حسن نیت وی نسبت به کردهایی غیر از پ.ک.ک و جلب نظر کردها دو روز مانده به برگزاری انتخابات شهرداری استانبول عنوان کرده است.

سرویس جهان- تقریبا بیشتر کارشناسان مسائل ترکیه بر این باورند رجب طیب اردوغان پس از شکست نامزدش برای تصدی پست شهرداری استانبول در انتخابات ۳۱ مارس ۲۰۱۹، رویکرد نرم تری در قبال کردها در پیش گرفته است و حتی ممکن است برای به دست آوردن رای کردها در دور دوم انتخابات در شهر استانبول که قرار است فردا برگزار شود به سمت از سر گیری روند صلح با کردهای ترکیه گام بر دارد.

همزمان که به عبدالله اوجالان اجازه داده شده با وکلایش در زندان دیدار کند زمینه ارسال پیام وی برای کردها نیز فراهم شده است. اما به نظر می رسد که پیام آخر اوجالان به نفع رجب طیب اردوغان باشد زیرا بر اساس محتوای پیام جدید عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک، وی مخالف رای دادن کردها به اپوزیسون مقابل اردوغان در انتخابات شهرداری استانبول است و به آنها توصیه کرده است بی طرف بمانند. این در حالی است که کردها نقش تعین کننده ای در نتیجه انتخابات شهرداری استانبول دارند و تاکید شده است رای کردهای استانبول به نامزد اپوزیسیون به توصیه حزب کردی دموکاتیک خلقها که بر خلاف توصیه اوجالان همچنان بر موضعش پافشاری می کند، نقش زیادی در شکست بن علی ییلدرم نامزد اردوغان در انتخابات استانبول داشته است.

کارشناسان مسائل ترکیه بر این باورند رجب طیب اردوغان، رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه و رییس جمهور این کشور به همه ترفندها از جمله کسب حمایت کردها برای پیروزی در این انتخابات متوسل شده است.

از سوی دیگر روز گذشته نچیروان بارزانی، رییس جدید اقلیم کردستان عراق در سفری غیرمنتظره به ترکیه رفت و با اردوغان دیدار کرد. البته اردوغان پیش از آن اعلام کرده بود که «میهان ویژه» دارد که نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق است. دولت اقلیم کردستان عراق که در یک دهه گذشته هدایت آن در دست نچیروان بارزانی و عمویش مسعود بارزانی بوده رابطه ویژه ای از نظر اقتصادی با ترکیه دارد.

آیدین سلجان، دیپلمات سابق ترکیه در اقلیم کردستان درباره سفر نچیروان بارزانی دو روزمانده به برگزاری انتخابات شهرداری استانبول به VOA گفته است دعوت از نچیروان بارزانی برای سفر به ترکیه و دیدار با اردوغان دو روز قبل از برگزاری انتخابات، آخرین حربه اردوغان برای تاثیرگذاری بر نتیجه این انتخابات است.

وی معتقد است که این سفر در راستای گفتمان غالب اردوغان در باره کردها است؛ اردوغان می خواهد نشان دهد که دولت ترکیه به رهبری وی مشکلی با کردها ندارد و مشکل وی با آنهایی است که به قول وی تروریست هستند.

چنگیز آکتار دیگر تحلیلگر مسائل ترکیه نیز رویکرد نرم فعلی ترکیه در قابل عبدالله اوجالان را تلاش برای استفاده از نفوذ اوجالان در میان کردها و جذب رای آنها در انتخابات دانسته است. وی معتقد است این مسئله نشان داد که اوجالان با وجود این که ۲۰ سال را در زندان گذرانده همچنان دارای نفوذ زیادی در میان کردهای ترکیه و سوریه است.

وی بر این باور است توصیه اوجالان به کردها و حزب دموکراتیک خلقها به نزدیک نشدن به اپوزیسیون ترکیه و رای ندادن به نامزد آنها به این خاطر است که مشکل زیادی برای حزب حاکم به رهبری اردوغان در این انتخابات پیش نیاید. در مقابل آن حتی ممکن است مذاکرات کردهای سوریه با دولت ترکیه با میانجیگری آمریکا اتفاق بیفتد.

مهندسی جدیدی از ترفند اردوغان برای جلب آراء

Views: 8

برچسب‌ها:, , , , , , , ,