تحلیل و بررسی ترفند‌های یک روباه برای پیروزی مجدد در انتخابات اسرائیل

آوریل 11, 2024
2 بازدید

تحلیل و بررسی ترفند‌های یک روباه برای پیروزی مجدد در انتخابات اسرائیل       دور جدید انتخابات مجدد رژیم صهیونیستی که در ماه سپتامبر آینده برگزار می‌شود، نتانیاهو را به فکر سناریوپردازی‌های جدید برای پیروزی مجدد در انتخابات انداخته است. به گزارش تحلیل ایران  به نقل از پایگاه خبری الخلیج جدید، عناصر سیاسی رژیم […]

تحلیل و بررسی ترفند‌های یک روباه برای پیروزی مجدد در انتخابات اسرائیل

 

 

 

\"

دور جدید انتخابات مجدد رژیم صهیونیستی که در ماه سپتامبر آینده برگزار می‌شود، نتانیاهو را به فکر سناریوپردازی‌های جدید برای پیروزی مجدد در انتخابات انداخته است.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از پایگاه خبری الخلیج جدید، عناصر سیاسی رژیم صهیونیستی تا نیمه شب ۲۹ می در تلاش برای تشکیل کابینه قبل از تصمیم به انحلال کنیست (پارلمان رژیم صهیونیستی) و برگزاری انتخابات جدید، مذاکره کردند.

انتخابات رژیم صهیونیستی در ماه سپتامبر به دور جدید کشیده شد که این به معنای شکست ظاهری نتنیاهو است، اما همچنین می توان گفت که می تواند انگیزه ای برای تلاش بیشتر وی به منظورپیروزی بر رقیبان و به دست آوردن قدرت باشد.

رژیم صهیونیستی در زمینه تثبیت امور داخلی خود با چالش های زیادی مواجه است که مهم ترین آن ها پیشرفت و نفوذ ایران و هم پیمانان آن در سوریه و حزب الله در لبنان، نیروهای شبه نظامی شیعه در عراق و حوثی ها در یمن است.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله طی سخنرانی خود در جشن اخراج رژیم صهیونیستی از لبنان در سال ۲۰۰۰ اعلام کرد که جنبش او تلاش ها را برای مقابله با طرح صلح آمریکا و وجود رژیم صهیونیستی در کرانه باختری هدایت می کند.

حوثی ها در یمن، با شعارهای حماسی خود یهود و رژیم صهیونیستی را نفرین و لعنت می کنند، شبه نظامیان شیعه در عراق مانند گروه های حزب الله و بدر به طور مستمر مخالفت خود را با ایالات متحده و رژیم صهیونیستی ابراز می کنند.

در همین زمان واشنگتن با طرح صلح خود در تلاش برای حل درگیری های میان فلسطین و رژیم صهیونیستی است. از زمانی که انتخابات به دور جدید کشیده شده جارید کوشنر مشاور دونالد ترامپ همراه با جیسون گرینبلات فرستاده ویژه آمریکا در امور منطقه به سرزمین های اشغالی رفته اند.

انتخابات جدید همراه با سناریوهای جدید

ممکن است به نظر برسد که ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه ائتلافی به معنای شکست وی باشد، اما درواقع این فرصت بزرگی برای وی است که سناریوهای جدید خود را به نمایش بگذارد. این به این معنی است که نخست وزیر میان گزینه بد و بدتر بد را انتخاب کرده است.

سیاست های ائتلاف رژیم صهیونیستی پیچیده است به طوری که هیچ حزبی به تنهایی نمی تواند اکثر کرسی های انتخاباتی در کنیست را به دست بیاورد. هر دو حزب لیکود به فرماندهی نتانیاهو و بینی گانتر رقیب وی فرمانده سابق ارتش رژیم صهیونیستی با نام حزب آبی – سفید ۳۵ کرسی را در انتخابات آوریل ۲۰۱۹ به دست آورده است.

برخی از احزاب راست گرای میانه رو و راست گرا قول داده اند که بار دیگر با نتانیاهو مانند کابینه های قبلی همکاری کنند. این احزاب عبارتند از: احزاب افراط گرا و حزب آویگدور لیبرمن وزیر دفاع پیشین رژیم صهیونیستی با نام (اسرائیل خانه ما). اما لیبرمن می خواست از طریق همکاری با ائتلاف نتانیاهو جریان معافیت یهودیان افراطی از خدمت نظامی را پیش بکشد.

در نهایت تشکیل کابینه به علت ناتوانی لیبرمن و نتنیاهو و یهودیان افراطی به جایی نرسید و این موضوع بسیاری از رای دهندگان و رسانه ها را غافگیر کرد.

در روز شنبه ۲۵ می صدها هزار نفر از اسرائیلی ها در تل آویو ضد طرح های نتنیاهو به منظور تلاش برای تبرئه از اتهامات فساد تظاهرات کردند. چند روز بعد مشخص شد که گزینه های جدیدی روی میز قرار دارد.

در حال حاضر نتنیاهو با چندین چالش مواجه است؛ اول اینکه رای دهندگان را با داستان خود قانع کند، نتنیاهو در ۲۹ مه اعلام کرد که مردم اسرائیل یه یک کابینه راست گرا رای داده اند اما لیبرمن امکان تشکیل این کابینه را ازبین برده است.

هدف اصلی نتنیاهو در انتخابات آینده این است که فرصت حزب لیبرمن برای پیروزی در انتخابات پیش رو را کاهش دهد، به ویژه که در انتخابات اخیر تنها ۴ درصد از آرا را به دست آورده است.

حزب های راست گرای کوچک مانند زیهوت و راست گرای جدید در انتخابات آوریل شکست خوردند و حزب کارگر تنها توانست ۶ کرسی در این انتخابات به دست بیاورد.

از ۱۰ سال گذشته نتنیاهو توانسته رقیبان خود را کنارزده و در استفاده از سیاست ائتلافی به منظور به حاشیه راندن مخالفان و یا تقسیم احزاب موفق بوده است.

نتانیاهو  طی سال ها با مخالفان خود همکاری داشته و در نهایت با همین روش آنها را تضعیف کرد. این مخالفان شامل حزب یش عاتید، حزب یائیر لاپید، حزب کارگر به رهبری ایهود باراک، حزب کادیما به رهبری شائول موفاز و حتی حزب کارگری که به فرماندهی لیبرمن است، می شد. همه این احزاب در کابینه های نتانیاهو حضور داشتند.

باراک و موفاز درحال حاضر از سیاست جدا شده و لاپید و لیبرمن از منتقدان اصلی نتانیاهو هستند. لبید در ۲۵ مه اعلام کرد که هرگز اجازه نخواهیم داد کشور نابود شود.

نتانیاهو می تواند در ماه های آینده پیش از انتخابات همان ائتلاف کنیست را ادامه دهد. نتانیاهو علوه بر نخست وزیر، وزیر دفاع و بهداشت نیز هست که تجمع همه این مناصب در کنارهم انجام شدنی نیست. نتانیاهو همچنین از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به عنوان وزیرخارجه رژیم صهیونیستی فعالیت می کرد.

پرونده‌های موجوددر انتخابات آینده

کوشنر و گرینبلات در تاریخ ۳۰ می پس از سفر خود به مغرب و اردن به قدس اشغالی رفتند. عربستان و ایالات متحده به منظور برگزاری نشست بحرین که ایالات متحده آن را به منظور تشویق به سرمایه گذاری در سرزمین های فلسطین برگزار می کند، حمایت خود را از کوشنر و گرینبلات ابراز کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ۲۷ می اعلام کرد که امیدوار است کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی جلو برود و ادامه ائتلاف میان آمریکا و رژیم صهیونیستی قوی تر از گذشته شود.

نتانیاهو در گذشته درباره طرح های صلح مردد و دوران نخست وزیری وی در اواخر دهه نود شاهد درگیری های شدید با فلسطینیان بود.

این به معنای آن است که نتانیاهو در تابستان ۲۰۱۹ پیش از شروع انتخابات جدید در موقعیت پیچیده ای قرار خواهد گرفت. او نمی خواهد به طور علنی با پیشنهاد صلح ترامپ مخالفت کند؛ اما ترجیح می دهد که ایالات متحده همچنان به تهدید ایران ادامه دهد. نتانیاهو هم چنین تلاش خواهد کرد تا یک کشتار بزرگ در غزه راه بیندازد، همانطور که سیاست سال گذشته اش نیز این بود.

به نظر می رسد که هماهنگی حملات هوایی رژیم صهیونیستی با روسیه ادامه دارد. رژیم صهیونیستی به همراه ایالات متحده و روسیه قرار است که در ماه ژوئن یک نشست سه جانبه برگزار کنند، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و نیکولای باتروشیف وزیر شورای امنیت روسیه به همراه نماینده رژیم صهیونیستی دراین نشست حضور خواهند داشت.

نتانیاهو و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه طی پنج سال گذشته به طور مستمر با هم دیدار داشته اند که آخرین دیدار آنها در چهارم آوریل سال گذشته بوده است.

انتخابات جدید برای نتانیاهو به منزله فرصتی است تا وی با حفظ منصب خود در ماه های تابستان که رژیم صهیونیستی شاهد درگیری های شدید در غزه و کرانه باختری خواهد بود، حزب راست گرای خود را تقویت و یک ائتلاف هم گرا برای خود تشکیل دهد.

Visits: 3

برچسب‌ها: