دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای درون سازمانی و برون سازمانی

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای درون سازمانی و برون سازمانی
آوریل 9, 2024
6 بازدید

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای ما انسان ها زمان قابل توجهی از زندگی و زمان بیداری خودمان را در محیط کار و تعاملات محیط کاری می گذرانیم. ما هر روز با همکاران و مشتریان خودمان ارتباط برقرار می کنیم. اگر این برقراری ارتباط در محیط کار حرفه ای و موثر باشد، قطعاً تاثیر […]

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای

ما انسان ها زمان قابل توجهی از زندگی و زمان بیداری خودمان را در محیط کار و تعاملات محیط کاری می گذرانیم. ما هر روز با همکاران و مشتریان خودمان ارتباط برقرار می کنیم.

اگر این برقراری ارتباط در محیط کار حرفه ای و موثر باشد، قطعاً تاثیر بسزایی بر کارایی و عملکرد ما و همکارانمان می گذارد و باعث می شود علاوه بر خروجی کار بهتر، زندگی بهتر و

آرام تری داشته باشیم.

مدرس این دوره یک خلبان کارکشته و یک مبارز فعال است که به شما مهارت های نرم و مهارتهای سخت را آموزش داده و چگونگی کارکردهای ذهن و فکر شما را کاملا متحول و

دگرگون خواهد نمود .

 

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای

سرفصل دوره ارتباطات موثر و حرفه ای درون سازمانی و برون سازمانی

 

\"دورهمفاهیم کلی و پیشرفته ارتباط و ارتباطات موثر

\"دورهاصول و فنون تخصصی مذاکرات

\"دوره ماصول علمی و عملی زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی

\"سرفصل\" مدیریت تخصصی عمر و مدیریت زمان

\"سرفصل\" عارضه یابی پیشرفته برای مدیران اینده

\"سرفصل\" مدیریت نسل پساآینده و نسل فردا

\"سرفصل\" شیوه های پیشرفته بیان و ارائه

\"سرفصل\" مروری بر مدیریت خشم و ترس و استرس و اضطراب

مدیریت تعارض بر ای تعارض

مدیریت و رهبری پیشرفته

هیپنوتیزم و روش بیان مخالفت و تغییر نظر

تفکر سیستمی با رویکرد افزایش ارتباط

مفهوم تفکر  و انواع تفکر  و…….

 

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای

تفکر کلیدی کارنگی

کارنگی معتقد بود که هرگز نباید از انتقاد سوءاستفاده شود، زیرا افرادی که مورد انتقاد قرار می‌گیرند تمایل دارند با توجیه خود و پیدا کردن دلایلی محکم، در عوض فرد منتقد را محکوم کنند. به اعتقاد کارنگی، رهبران بزرگی مانند آبراهام لینکلن، تا حدی به موفقیت خود دست یافتند، زیرا هرگز دیگران را مورد انتقاد قرار ندادند.

در عوض، کارنگی تمرین خود کنترلی (self-control)، درک و بخشش را توصیه کرد. از همه مهم‌تر، وی توصیه کرد که همیشه باید سعی کنیم دیدگاه شخص مقابل را ببینیم. کارنگی برای نفوذ در افراد و دستیابی به اهداف خود، درک انگیزه فردی را ضروری می‌داند.

او معتقد است که برای هر رهبر ضروری است تا روی هنر اقناع کار کرده و از خود بپرسد: “چه چیزی باعث انگیزه فرد می‌شود تا نیروی کار ما بخواهد کاری را به درستی انجام دهد؟” کارنگی در نظر داشت که اکثر مردم فقط به خواسته‌های خودشان علاقه‌مند هستند و وقتی از آنها خواسته شود، می‌توانند به فرد درخواست کننده یاری رسانند تا موفقیت بزرگی در کسب و کار خود به دست آورد.

اهمیت انگیزه بخشیدن به افراد

کارنگی با استفاده از شواهد حکایتی کاملا انسانی، نشان می‌دهد که چگونه اهمیت و ارزش‌گذاری بر عزت‌نفس فردی، می‌تواند نتایج به مراتب بهتری نسبت به انتقاد بدست آورد. به عقیده وی، برای بیشتر افراد تمایل قلبی و داشتن انگیزه، نکته مهم و اصلی است و می‌تواند افراد را به انجام کارهای بزرگ، مانند تبدیل شدن به یکی از رهبران مهم یا ثروت مورد نظر در کسب و کار خود، ترغیب کند.

در مقیاس کوچک‌تر، ممکن است مردم بخواهند ماشین بهتری رانندگی کنند یا خانه‌ای بزرگ‌تر بخرند. بعضی اوقات حتی ممکن است افراد برای جلب توجه، معلول شوند یا دیوانه شوند تا بتوانند در دنیای رویایی خود زندگی کنند، جایی که با تخیل می‌توانند اهمیت آنچه را که می‌خواهند با تمام وجود درک کنند. در چنین حالتی تنها یک تشویق موثر و در زمان مناسب، می‌تواند آنها را به سمت هدفشان، فارق از اینکه ما آن هدف را دوست داریم یا نه، سوق دهد.

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای

قوانین کارنگی

در کتاب “چگونه می‌توان دوستان خود را جلب کرد و مردم را تحت تأثیر قرار داد”، در پایان هر قسمت از کتاب نتیجه‌گیری از آن بخش به صورت “به طور خلاصه” وجود دارد، که در آن کارنگی پیام‌های اصلی هر بخش را از نظر رفتاری خلاصه می‌کند. چندین مورد از مهم‌ترین آن نکات به شرح زیر هستند:

شش راه برای اینکه مردم شما را دوست داشته باشند

 1. به افراد دیگر علاقه واقعی نشان دهید.
 2. خوشحال و مثبت باشید.
 3. به یاد داشته باشید که مردم عاشق شنیدن صدای شما در هنگام بیان نام آنها هستند.
 4. به صحبت‎‌های دیگران گوش دهید و مهارت‌های شنیداری خوبی را در خود رشد دهید.
 5. در مورد علایق دیگران (به جای علاقه یا تنفرات خود) صحبت کنید.
 6. به دیگران احساس صمیمانه‌ای ارائه کنید تا بدانند برایشان ارزش قائل هستید.

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای

دوازده راه برای جلب نظر مردم در طرز تفکر شما

 1. برای به دست آوردن بهترین شرایط، از بحث و جدال بپرهیزید.
 2. همیشه به نظرات دیگران گوش فرا دهید و هرگز بر اشتباه دیگران تاکید نکنید.
 3. اگر اشتباه می‌کنید به آن اعتراف کنید.
 4. دوستی نشان دهید.
 5. جملاتی را بیان کنید که طرف مقابل با آنها موافق است.
 6. بگذارید طرف مقابل، بیشتر از شما صحبت کند.
 7. به طرف مقابل خود این احساس را بدهید که ایده عنوان شده بسیار جذاب است.
 8. دیدگاه شخص مقابل را در ذهن خود به صورت کامل ببینید.
 9. با عقاید و خواسته‌های دیگران همدلی کنید.
 10. برخی از درام‌ها را به ایده‌های خود تزریق کنید.
 11. توسل به طبیعت ذهن خودتان بهتر از تکیه بر اندیشه دیگران است.
 12. با یک چالش کار/ صحبت خود را تمام کنید.

نه روش برای تغییر مردم بدون برانگیختن کینه

 1. با تعریف و تمجید واقعی شروع کنید.
 2. به تدریج به اشتباهات دیگران توجه نشان دهید.
 3. بپذیرید که شما هم اشتباهاتی مرتکب شده‌اید و سپس درباره آنها صحبت کنید.
 4. مستقیم دستور ندهید اما مستقیم از موضوع در حال بحث، سوال بپرسید.
 5. هرگز کسی را تحقیر نکنید و بگذارید مردم غرور خود را دست نخورده حفظ کنند.
 6. در کوچک‌ترین پیشرفت از تعریف و تشویق واقعی بسیار استفاده کنید.
 7. برای حفظ شهرت به مردم اعتبار دهید.
 8. افراد را تشویق کنید. به آنها نشان دهید تصحیح وظیفه آنها آسان است.
 9. کاری را که می‌خواهید انجام دهند را در قالب “پیشنهاد” ارائه دهید و آنها را از این کار خوشحال کنید.

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای

تبدیل شدن به یک سخنران عمومی خوب

 

اشاره کردیم که دیل کارنگی به دلیل راهنمایی‌های خودیاری (self-help guides) که همیشه ارائه کرده، بسیار مشهور است. او به دانش آموزانش یاد داد که چگونه به خوبی مصاحبه کنند، سخنرانی‌های ترغیب کننده‌ای برگزار کرده و روابط مثبت ایجاد کنند. وی همچنین مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی را به آنها آموزش داد.

بیشترین موفقیت او در راهنماهای خودیاری و درس‌هایی در مورد نحوه سخنرانی در جمع بود. از جمله مشاوره در مورد نحوه آماده‌سازی خویش برای سخنرانی، چگونگی ایجاد اعتماد به نفس و نحوه سخنرانی موثر. برخی از این توصیه‌ها به شرح زیر هستند:

 • برنامه‌ریزی بسیار مهم است

به گفته کارنگی ، آماده‌سازی گفتار و متن سخنرانی قبل از شروع کار و از ابتدا باید طوری انجام شود که اشتیاق بیشتری برای سخنرانی در جمع ایجاد کند. خواه هدف سخن شما مالی یا اجتماعی داشته باشید، این امر اولین قدم بوده و تفاوت موضوع، فرقی در اهمیت برنامه‌ریزی شما ندارد.

هرچه زودتر برنامه‌ریزی را شروع کنید و به دنبال موضوعی بگردید که درباره آن اطلاعات کافی دارید. در هر فرصت ممکن به سخنرانی خود بیندیشید و درباره آن تحقیق کنید. با استفاده از کتابخانه‌ها و منابع دیگر و جمع‌آوری مطالب بیشتر از آنچه لازم دارید، پیش بروید.

 • همه چیز را یاد بگیرید.

کارنگی همچنین توصیه کرد که همه چیز را کلمه به کلمه، حفظ نکنید. زیرا احتمال اینکه آن را فراموش کنید بسیار زیاد خواهد بود و همچنین تأثیر قسمت بسیاری از آن را از دست می‌دهید. در حالی که مطالب زیادی آماده کرده‌اید، نباید سعی کنید تمام آن مطالب را یکجا به مخاطب ارائه کنید.

 • شجاع باشید.

کارنگی تشخیص داد که بیشتر مردم از صحبت در جمع عصبی هستند. وی پیشنهاد کرد که اگر سعی کنید شجاعانه رفتار کرده و تظاهر نمایید که اعتماد به نفس لازم را دارید، بیشتر اوقات موفق خواهید بود. این تمرین به شما کمک می‌کند تا نسبت به خود اطمینان بیشتری داشته باشید و ایده خوبی است که تا آنجا که ممکن است سخنرانی‌های خود را تکرار کنید.

کارنگی در سخنرانی‌هایش

 

 • لبخند بزنید.

کارنگی توصیه کرد که این مسئله را برای سخنرانی خود از یاد نبرید. اطمینان حاصل کنید که “لبخند می‌زنید” و مطمئن شوید که کلام شما به وضوح برای مخاطبان قابل فهم است. به مخاطب احترام و علاقه نشان دهید و بگذارید جمله اول توجه او را جلب کند.

 • ارجاع دهید.

برای حمایت از ایده‌های اصلی خود از آمار یا شهادت متخصصان استفاده کنید. اما مخاطبان خود را بشناسید و اگر مخاطب شما فردی غیرفنی است، از اصطلاحات فنی استفاده نکنید. مشتاق باشید که صحبت‌های خود را با شنوندگان خود به اشتراک بگذارید.

به بیان دیگر، علاقه خود را در صحبت کردن و استفاده از احساسات خود، بدون ترس به نمایش بگذارید. در صورت امکان، موارد را بصورت بصری نشان دهید و یک واقعیت را به یک تصویر تبدیل کنید تا به مخاطب شما کمک کند تا حرف شما را راحت‌تر بفهمد و از موارد خاص و موارد مشخص برای درک بهتر، استفاده کند.

 • کلمات مهم را جدا کنید.

کلمات مهم را با فشار و تاکید ادا کنید و از هرگونه اصطلاحات پیچیده یا بریده بریده سخن گفتن، خودداری نمائید. هنگامی که صحبت‌های شما شروع شد، ممکن است در صورت لزوم بیشتر احساس شوخ طبعی کنید، اما مراقب باشید که از اصل موضوع جدا نشوید.

در اصل، صحبت شما باید به شکل بسته‌شده مشخص باشد. آنچه را که گفته‌اید خلاصه کنید، سپس از یک نقطه اوج نهایی یا بسته به نوعی مناسب در متن استفاده کنید، به عنوان مثال:

_ از مخاطبین درخواست اقدام/ عمل به کار خاصی را نمائید.

_ به مخاطبان دوستانه حرف بزنید.

_ صحبت خود را با خنده‌های بلند تمام کنید.

_ یک بیت شعر مناسب یا یک نقل قول به حرف‌هایتان اضافه کنید.

سخنی دیگر

_ به یاد داشته باشید که بسیاری از سخنرانان مشهور در ابتدا از صحبت در جمع وحشت داشتند و میزان مشخصی از ترس صحنه مفید است.

_ ذهن خود را برای موفقیت تربیت کرده و از هر فرصتی برای تمرین استفاده کنید.

_ با افزایش تجربه خود ترس شما کاهش می‎‌یابد. بنابراین به دنبال فرصت‌هایی برای سخنرانی در جمع باشید و خود را باور کنید.

 

کارنگی ادعا کرد که روش‌های او واقعا موثر است و او به چشم خود دیده که این روش زندگی بسیاری از مردم را متحول می‌کند. با این حال، برخی از نویسندگان مدیریت، مانند استوارت کراینر، عقاید کارنگی را به عنوان خرد ساده و پوشیده از پوشش کسب و کار رد کرده‌اند.

قطعا عقاید کارنگی مبتنی بر عقل سلیم است و انقلابی نیست. همه کتاب‌های خودیاری وی مبتنی بر زمینی هستند که روی آن زندگی می‌کنم و اصول اولیه را به سادگی نشان می‌دهند. علی رغم این سادگی، کارنگی حقایق کلی بسیاری را بیان کرده است که مردم آن را تصدیق می‌کنند و منتقدان او هر چه بگویند، کتاب‌هایی که او نوشت تأثیرگذار بودند و هنوز هم محبوب هستند و به طور منظم به روز می‌شوند.

مازیار میر

Visits: 0

برچسب‌ها: