• تاریخ انتشار : شنبه 24 ژوئن 2023 - 1:01
  • کد خبر : 2557
  • چاپ خبر
مشاغل خانگی مولد

مشاغل خانگی مولد

مشاغل خانگی مولد   نگاه به مردها و شغل های مربوط به آنها هم نیاز به بازنگری دارد چون یک فرد تنها به این علت که مرد است، محکوم به روی آوردن به کارهایی که به آن بی علاقه است و درآمد چندانی هم ندارد، نیست. شغل های دولتی هم واقعا کم است و در

مشاغل خانگی مولد

 

نگاه به مردها و شغل های مربوط به آنها هم نیاز به بازنگری دارد چون یک فرد تنها به این علت که مرد است، محکوم به روی آوردن به کارهایی که به آن بی علاقه است و درآمد چندانی هم ندارد، نیست.

شغل های دولتی هم واقعا کم است و در کمتر سازمانی جای خالی برای تازه واردها پیدا می شود، کارهای پشت میزی را هم به هر کسی نمی دهند، پس فقط یک گزینه می ماند و آن هم آستین بالا زدن و کارآفرینی و خودکفایی است.

راهی که می خواهیم نشانتان بدهیم به مهارت، کمی سرمایه و قدری همت نیاز دارد که هم شما را در خانه و کنار خانواده نگه می دارد و هم منبعی دائمی برای کسب درآمد شما می شود.

مشاغل خانگی، شغل هایی مهارت محور است که طبق تعریف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنج گروه بزرگ یعنی صنایع دستی، فرش دستباف، امور تولیدات دامی، شیلات، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، عشایری، امور تولیدات گیاهی، صنعت و خدمات و فعالیت های فرهنگی و هنری طبقه بندی می شود.

در این پنج گروه بیش از ۲۰۰ شغل وجود دارد که هم زنان و هم مردان می توانند با روی آوردن به آن، شغلی خانگی برای خود راه بیندازند.

البته با این که قرار است شغل ها را به دو بخش مردانه و زنانه تقسیم نکنیم، ولی به نظر می رسد برخی از این شغل ها برای زنان و برخی دیگر برای مردان مناسب تر است و بهتر و زودتر به نتیجه می رسد.

 آستینها را بالا بزن

شغل های مربوط به صنایع دستی که به زیرشاخه های نساجی سنتی، بافته های داری و زیراندازها، پوشاک سنتی، چاپ های سنتی، سفال و سرامیک و کاشی سنتی، صنایع دستی چرمی، هنرهای دستی وابسته به معماری، صنایع دستی فلزی و چوبی و حصیری، دریایی، سنگی، آبگینه، صنایع دستی مستظرفه، پیشه های سنتی وابسته به صنایع دستی و رودوزی های سنتی برای زنان مناسب تر است؛ هرچند منعی برای ورود مردان به این مشاغل هم وجود ندارد.

برای نمونه، در نساجی سنتی، زنان می توانند به ابریشم بافی، احرامی بافی (یکی از دستبافته های داری است که ماسوره اساس کار آن است و ماکو با الیاف نخی داخل آن جای دارد. در این نوع بافته از خامه پشمی رنگرزی شده به عنوان مواد اولیه استفاده می شود)، برک بافی (بَرَک نوعی پارچه نرم و چسبان و ضخیم است که در خراسان از پشم شتر یا کرک بز با دست می بافند و از آن جامه زمستانی می دوزند)، فرت بافی (تهیه منسوجات مختلف ازجمله حوله، چادرشب، سفره، بقچه و لباس زیر به وسیله نخ های پنبه ای تابیده یا ابریشم)، ترمه بافی، شمدبافی، مرس بافی (مرس از لباس های محلی و صنایع دستی مناطق کردنشین است که با قدمت صدها سال در این مناطق تولید و استفاده می شود.

لباس مرس از پشم بز تولید می شود و از زیباترین لباس های مردانه رایج در مناطق کردنشین است که بیشتر در مراسم شادی و عروسی از آن استفاده می شود) یا دارایی بافی (دارایی نوعی پارچه ابریشمی است که به آن ایکات به معنی بستن، گره زدن یا پیچاندن هم گفته می شود) مشغول شوند و در بخش بافته های داری و زیراندازها به تولید گلیم، گبه، خورجین، حور (حور، بافتی شبیه به گلیم دارد و با همان ابزار کار گلیم بافی بافته می شود)، جل اسب، پلاس، چنته (چنته، کیسه یا خورجینی برای حمل وسایل شخصی است که عشایر قشقایی آن را می بافند) و مفرش (مَفرَش یکی از صنایع دستی بافتنی داری و زیراندازی ایرانی است و بافتن آن در اردبیل رواج دارد. مفرش، به شکل مکعب مستطیل و شبیه صندوق و چمدان بافته می شود و برای حمل اثاثیه استفاده می شود) بپردازند.

همچنین در زیرشاخه رودوزی های سنتی، زنان می توانند به آیینه دوزی، ابریشم دوزی، بخارادوزی (نوعی سوزن دوزی روی پارچه کتان یا کرباس است که با نخ های ابریشمی تابیده به صورت تو پر دوخته می شود)، پته دوزی، پولک دوزی، چهل تکه دوزی، خامه دوزی (خامه دوزی بسیار شبیه سوزن دوزی بلوچ است با این تفاوت که در آن فقط از نخ سفید یک رنگ استفاده می شود)، خوس دوزی (نوعی سوزن دوزی است که برای تزئین پارچه های توری استفاده می شود)، سکه دوزی، زرک دوزی، ستاره دوزی، شمسه دوزی (نوعی سوزن دوزی که نمایی از خورشید را تجسم می کند و با نخ های گلابتون طلایی یا نقره ای به همراه نخ ابریشم نتابیده ارغوانی دوخته می شود) یا کتیبه دوزی (نوعی سرمه دوزی است که نقش های روی آن با استفاده مقوا، پشم شیشه، ابر یا پشم، برجسته می شود)، مرصع دوزی (سنگ دوزی) یا یراق دوزی مشغول شوند.

بجز شاخه صنایع دستی، برای زنان امکان راه انداختن شغل های خانگی در بخش های قالیبافی، نخ ریسی سنتی فرش، رنگرزی گیاهی خامه، طراحی سنتی قالی و رنگ آمیزی نقشه فرش هم وجود دارد.

آستینها رابالا بزنید

عرصه به همان اندازه که در مشاغل خانگی برای زنان باز است، برای مردان هم گسترده است. در بخش صنعت و خدمات هیچ شغلی برای مردان مناسب تر از طراحی و دوخت لباس، شلواردوز، راسته دوز، نازک و ضخیم دوز، پیراهن دوز، سری دوز سرویس خواب، ملحفه دوزی و پرده دوزی نیست.

در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی هم شغل هایی همچون تولید و بسته بندی کودهای ارگانیک، ورمی کمپوست، تهیه انواع کودهای فسیلی، تهیه، بوجاری و بسته بندی بذر، پیاز و غده محصولات زراعی و زینتی، خدمات جمع آوری شیر و ابریشم کشی خانگی می تواند مشاغل پردرآمدی برای مردان باشد.

تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، پرورش ماهی در استخرهای دومنظوره، پرورش اردک، بوقلمون، کرم ابریشم، غاز بومی، کبک، گاو شیری، زنبور عسل، بلدرچین و پرواربندی بره و گوساله نیز حرفه هایی است که می توان به راه انداختن آن در محل زندگی فکر کرد.

عرصه برای فعالیت در بخش صنایع دستی نیز برای مردها باز است. آنها می توانند به نمد مالی، ورنی بافی (نوعی زیرانداز سنتی منطقه آذربایجان است که از پشم تازه، تمام ابریشم یا پشم کهنه تهیه می شود)، زیلوبافی، گیوه بافی، چوخه بافی، چاروق دوزی (نوعی کفش ویژه منطقه خراسان که نوک آن تیز و رو به بالاست و بندهایش به ساق پا بسته می شود)، مجسمه مومی، چاپ کلاقه ای (نقاشی روی پارچه)، قلمکار، سفال و سرامیک، خرمهره سازی، کاشی مشبک، کاشی معرق، کاشی مینایی، نقاشی روی لعابی، مصنوعات چرمی، سراجی سنتی (ساخت کیف و کمربند)، معرق چرم، نقش اندازی ضربی روی چرم و گچبری سنتی مشغول شوند.

این شغل ها که مختصر درباره شان نوشتیم قطره از دریای شغل های خانگی بود که اگر کسی همت داشته باشد آهسته آهسته آن را راه می اندازد و بتدریج گسترش اش می دهد و در مدتی نه چندان بلند، درآمدی دائمی از آن به دست خواهد آورد.

البته یافتن بازار فروش محصولات تولید شده در خانه بسیار مهم است، پس کسی که به یکی از این حرفه ها مشغول می شود باید به تناسب آن شغل با نیاز منطقه محل زندگی اش فکر کند یا اگر قصد دارد محصولاتش را در گستره ای بزرگ تر از محل زندگی اش بفروشد، باید سلیقه بازار را خوب بشناسد و ابتکار و خلاقیت را چاشنی تولیداتش کند.

در کشور ما فضا برای کار، کم نیست، فقط شاید همت ها برای کار کردن کم است، شاید هم مهارت نیروهای کار، چشمگیر نیست. باور کنید کسی که در حرفه ای کارکشته است و مهارت دارد هیچ وقت بیکار نمی ماند

مازیار میر

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.