چگونه استاد زبان بدن شویم

چگونه استاد زبان بدن شویم
خرداد ۲۴, ۱۴۰۳
46 بازدید

چگونه استاد زبان بدن شویم زبان بدن مجله مذاکره و زبان بدن   . mazyarmir.com@gmail.com https://www.aparat.com/mazyarmir https://www.aparat.com/zabane_badan https://t.me/Iranian_leadership_school https://www.instagram.com/mazyare_mir https://www.instagram.com/mazyare.mir https://www.linkedin.com/in/mazyarmir   برای مشاوره رایگان از طریق واتساپ پیامهای خود را ارسال فرمائید. 09198718767 و اما بعد متاسفانه باید بگویم شما با خواندن یک یا چند کتاب یا سر یک کلاس و یا چند کلاس […]

چگونه استاد زبان بدن شویم

زبان بدن

مجله مذاکره و زبان بدن

 

\"زبان

.

mazyarmir.com@gmail.com

https://www.aparat.com/mazyarmir

https://www.aparat.com/zabane_badan

https://t.me/Iranian_leadership_school

https://www.instagram.com/mazyare_mir

https://www.instagram.com/mazyare.mir

https://www.linkedin.com/in/mazyarmir

 

برای مشاوره رایگان از طریق واتساپ پیامهای خود را ارسال فرمائید.

09198718767

و اما بعد متاسفانه باید بگویم شما با خواندن یک یا چند کتاب یا سر یک کلاس و یا چند کلاس ظرف یک روز یا یک هفته و یا یک ماه به مهارت قابل توجه و زیادی دست پیدا نخواهید کرد مازیارمیر معتقد است سالها باید به رفتارها و تعابیر ان در نزد زنان و مردان و پیر تا جوان دقت کرد نگاه کرد و بررسی کرد تا به مهارت مناسبی در این خصوص دست پیدا نمود.شما هرگز استاد زبان بدن نخواهید شد اگر طول مدت زمان را در نظر نگیرید البته در ایران شما با خواندن یک کتاب الن پییز و باربارا پیز و دادن قالی به پیز می توانید مرد زبان بدن و یا استاد زبان بدن و با ساخت یک وب سایت بدون در نظر گرفتن سن و سالتان می توانید بشوید اولین مدرس زبان بدن که کاری بس ناجوانمردانه اما شدنی است.کافی است چرخی در وب بزنید صحبتهای حداقل صدها سایت که با کپی مقالات زرد و بعضا مطالبی که بسیار غلط است را یاد بگیرد و بخورد خلق الله بدهید .

در ادامه کلیاتی که هر معلم زبان بدنی باید بداند را بصورت بسیار مختصر برایتان بیا ن مینمایم و در پایان کتاب های را معرفی می نمایم.

اما اسا زبان بدن چیست و چه کاربردی دارد؟

زبان بدن و یا تن گفت و یا تن گفتار و یا ارتباطات غیر کلامیBL  و یا bodylanguage به انواع شکل‌های ارتباط غیر کلامی یا رفتاری اشاره می‌کند که یک فرد از طریق رفتارهای فیزیکی خود، بدون آنکه صحبتی بکند با دیگران قادر است، ارتباط برقرار نماید. این رفتارها می‌تواند مربوط به وضعیت و حالات بدنی,dh  نحوه نشستن، ایستادن، راه رفتن، ژستها حرکات و اشارات بدنی، جلوه‌های هیجانی صورت و حرکات چشم‌ها  را شامل شده و در نهایت حتی مدل و ژست سخن گفتن البته بدون صدای ان را اصطلاحا زبان بدن گویند.

زبان بدن در بازاریابی و فروش و پزشکی و کالت و خانواده حقوقی و یا تدریس و حتی برای کارگران و کارمندان و سرپرستان و مدیران و حتی زنانه خانه دار هم به شدت کاربرد دارد و یک رشته میان رشته ای است که امروز نیاز هر فردی در سطح جامعه  ارزیابی و تلقی می گردد.

اگر شما بتوانید ذهن افراد دیگر را بخوانید و آنچه را که آنها واقعاً نیاز دارند و می‌خواهند، درک کنید بی‌شک ارتباطات فردی و اجتماعی شما بسیار آسان و مؤثر خواهد شد زیرا با استفاده از این دانش قادر خواهید بود در هر زمان بر طرف دیگر تأثیر بگذارید یا حداقل بتوانید درک کنید که او واقعاً دربارهٔ شما چه فکر می‌کند؟ اما از نظر علمی، ما نمی‌توانیم ذهن دیگران را بخوانیم. در واقع اگر کسی این‌طور فکر کند، ممکن است از نظر روانشناسی دچار نشانهٔ «ذهن‌خوانی» شده باشد که یکی از شایعترین نشانه‌های اختلال تفکر است. آنچه که ما می‌توانیم انجام دهیم خواندن چهره و زبان بدن (تن‌گفت) دیگران است که این دانش با ذهن‌خوانی  بسیار بسیار متفاوت است.

متاسفانه اکثرا ما فکر می‌کنیم ارتباط برقرار کردن یعنی گفتار یا همان حرف زدن ولی جالب است بدانید که بیشترین ارتباط بین افراد از طریق زبان بدن است، در واقع بیش از ۹۰درصد آنچه به طرف مقابلتان انتقال می‌دهید از طریق حرکات غیرکلامی و به عبارتی بدنی شماست و تنها حدود ۱۰ درصد منظور شما از طریق گفتار و کلام‌تان منتقل می‌شود. پرفسور آلبرت محرابیان ۵۵% درصد اهمیت ارتباطات را  به ارتباطات غیرکلامی اختصاص داده اند که به نظر مازیارمیر باور و تئوری غلطی است به نظر می رسد در ارتباطات مختلف در سطوح گوناگون این درصدها قابل کم و زیاد شدن هستند که پروفسور محرابیان این مسئله را اذعان نموده است.

زبان بدن یا همان زبان بی زبانی می‌تواند گویای بسیاری از وضعیت درونی فرد نیز باشد. برای مثال می‌تواند خشم، خستگی، وضعیت آرام، گیجی و دیگر نشانه‌ها را بیان کند. زبان بدن درواقع شامل تمام حرکات است؛ از حالت‌ها و حرکات صورت شما گرفته تا تماس چشمی، ژست‌ها، مدل ایستادن و… .اما باید اذعان کنم که وحدت رویهای 100 درصد در این خصوص وجود ندارد و هر حرکتی می تواند تفاسیر متعدد و حتی گاها زیرکانه ای داشته باشد.

لطفا همیشه در انتظار یک اتفاق مثبت

مالیدن کف دست‌ها به هم، روشی است که از طریق آن مردم به‌طور غیرکلامی انتظارات مثبت خود را بیان می‌کنند. مثلا هنگام بازی شطرنج وقتی حریف شما دست‌هایش را به هم می‌مالد یعنی انتظار دارد حرکتی به نفع او انجام دهید البته یادتان باشد تفاسیر مختلف دیگری در این خصوص وجود دارد

اطمینان

حالت شیب‌دار دست‌ها همانطور که بردویستل کارشناس زبان بدن هم به ان اشاره بسیاری در کتابها و مقالات خود دارد نشان از ان دارد که تا جد شخص اطمینان داردو می‌تواند میزان سطح اطمینان فرد را نشان بدهد در حقیقت افراد مطمئن از خود و صاحب‌ مقام یا اشخاصی که از حداقل علائم بدن استفاده می‌کنند بیشتر این علامت را به کار می‌برند و با استفاده از آن حالت اطمینان خود را هویدا می کنند

نکته فوق العاده مهم سرعت دست‌ها 

سرعت به هم مالیدن دست‌ها در یک شخص نشان می‌دهد که درنظر او طرف مقابل از نتایج مثبت آتی بهره‌مند می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید برای خرید خانه به یک آژانس املاک می‌روید، پس از توضیحات شما، مسئول آژانس به سرعت دست‌هایش را به هم می‌مالد و می‌گوید من دقیقا محل مناسب را سراغ دارم! درواقع او علامت داده که انتظار دارد نتیجه به‌نفع شما باشد، اما چنانچه دست‌هایش را خیلی آهسته به هم می‌مالید و می‌گفت ملک ایده‌آل شما را دارد، احتمالا بیشتر بلوف ‌زده و حتی ممکن است خودتان احساس کنید که او موذی است و نتیجه معامله بیشتر به‌نفع خودش است تا شما.

احساس می‌کند از همه برتر است

در دست گرفتن مچ می‌تواند حاکی از برتری و اطمینان به خود باشد. همچنین این امکان را به فرد می‌دهد که به طور جسورانه و ناخودآگاه نواحی آسیب‌پذیر شکم، قلب و گردن خود را به دیگران عرضه کند. همه ما دیده‌ایم که زمانی در یک موقعیت بسیار پرتنش قرار گرفته‌ایم مانند مصاحبه با خبرنگار روزنامه یا حتی موقعیت‌های ساده‌تر، مثل زمان انتظار کشیدن در مطب یک دندانپزشک این حالت را به خود بگیریم کاملا احساس آرامش و اطمینان و حتی برتری خواهیم کرد.

دروغ و نیرنگ 

بعضی افراد دست‌های خود را در جیب پشتی می‌گذارند در حالی که انگشتان شست‌شان از جیب‌های پشتی بیرون است. جالب است بدانید با این حالت مرموز شخص می‌کوشد رفتار سلطه‌گرانه خود را پنهان کند. زنان سلطه‌گر یا پرخاشگر نیز بیشتر از این علامت استفاده می‌کنند. علاوه بر این افرادی که بیشتر اوقات شست خود را نمایان می‌کنند، بیشتر روی پاشنه‌های پاهایشان به جلو و عقب تکان می‌خورند تا قدبلندتر به نظر برسند.

این علامت در دو حالت دیده می‌شود: دست‌های شیب‌دار برافراشته که هنگام ارائه نظرات و ایده‌های شخصی که دست‌هایش را به این حالت درآورده و سخنگو است، استفاده می‌‌شود و دست‌های شیب‌دار رو به پایین که معمولا از طرف شنونده مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق مشاهدات نیرنبرگ و کالرو، زنان تمایل بیشتری به استفاده از حالت دست‌های شیب‌دار رو به پایین نشان می‌دهند.   هنگامی که یک شخص از دست‌های شیب‌دار برافراشته استفاده می‌کند در حالی که سر او به طرف عقب برگشته، خودپسندی و غرور خودش را آشکار می‌سازد.

 یاس و ناامیدی

نیرنبرگ و کالرو دو محقق زبان بدن در تحقیقاتی که از حالت انگشتان به هم گره شده انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این علامت ناکامی و یاس است و نشان می‌دهد که شخص یک رفتار منفی را پنهان کرده و از بروز آن جلوگیری می‌کند. این علامت شامل سه حالت اصلی می‌شود: انگشتان گره شده در مقابل صورت، دست‌ها در حال استراحت روی میز یا روی دامان (قسمت بین شکم و بازوها) در حالت نشسته و جلوی فاق در حالت ایستاده.

به نظر می‌رسد نوعی ارتباط نیز بین ارتفاعی که دست‌ها در آن قرار گرفته‌اند و میزان روحیه منفی شخص وجود داشته باشد. به عبارت دیگر از عهده شخصی که دست‌هایش بسیار بالا قرار گرفته‌اند راحت‌تر می‌توان برآمد تا شخصی همانند تصویر زیر که دستش را پایین‌تر گرفته است.همانند سایر رفتارهای منفی باید برای باز کردن دست‌های شخص و نمایان شدن کف دست‌ها اقدام کرد در غیر این صورت رفتار خصمانه خواهد ماند.

در آستانه انفجار

علامت مچ در دست نباید با علامت «گرفتن ساعد با دست دیگر» که نشانه رنجش و ناکامی است، اشتباه گرفته شود. این حالت حتی می‌تواند نشان دهد که فرد در حال کنترل کردن خودش است. در این حالت یک دست ساعد دست دیگر را خیلی سفت می‌گیرد انگار که یک دست در تلاش است تا دست دیگر را از حرکت باز دارد. جالب اینجاست هرچه بیشتر دست به سمت بالا حرکت کند میزان عصبانیت فرد بیشتر شده است. به عنوان مثال مردی که در تصویر سمت چپ دیده می‌شود تلاش بیشتری برای کنترل خود نسبت به مرد تصویر سمت راست به کار می‌برد زیرا در تصویر چپ دست او بازوی دست دیگر را گرفته و نه ساعد آن را.

وقتی فرد ضد و نقیض می‌گوید

انگشتان شست که برتری را نمایان می‌کند هنگامی که یک شخص کلام ضد و نقیض بیان می‌کند بسیار واضح می‌شوند. به عنوان مثال وکیلی را درنظر بگیرید که خطاب به هیات منصفه با صدایی آرام می‌گوید « به نظر بنده…» در حالی که علائم برتر شست را نمایان می‌کند و سرش را به عقب می‌برد تا از روی بینی نگاه کند. در نتیجه هیات منصفه احساس می‌کند که این وکیل ریاکار و حتی متکبر است. چنانچه این وکیل مایل بود متواضع به نظر برسد، باید در مقابل هیات منصفه با یک پا به سمت آنان و دست‌های باز با کف دست‌های نمایان و کمی خمیده به جلو می‌ایستاد تا تواضع و حتی تابعیت خود را به دادگاه نشان می‌‌داد.

‌احترام نمی گذارد

چنانچه از انگشت شست برای اشاره کردن به شخصی استفاده شود، می‌تواند علامت تمسخر و بی‌احترامی باشد. به عنوان مثال شوهری که در حضور دوستش به همسرش با مشت بسته و انگشت شست به بیرون اشاره می‌کند و می‌گوید می‌دانی «همه زن‌ها مثل هم هستند»، در تدارک یک دعوا با همسرش است البته ده ها تفسیر دیگر می توان برای هرکدام از این تظاهرات زبان بدن ارائه نمود…..

یادتان باشد هیچ چیز هیچ کس هیچ رفتار و گفتار و کردار و حتی پنداری آنگونه که به نظر می رسد نیست.

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

Mazyar Mir professional consultant and analyst

توصیه میشود حتما مطالب زیر را مطالعه فرمایید: 

تعریف زبان بدن

جدیدترین زبان بدن عشق

زبان بدن عشق از واقعیت تا دروغ

چگونه با زبان بدن برای همسرمان جذابتر باشیم

زبان بدن و روابط زناشویی لذت بخش (ویژه خانمها)

دوره آموزشی تخصصی زبان بدن body language

زبان بدن زنان فریبکار قسمت اول

زبان بدن داود رشیدی

زبان بدن احسان علیخانی

Views: 7

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,