کارگاه تبلیغات مفهومی و روش‌های موفقیت در انتخابات

کارگاه تبلیغات مفهومی و روش‌های موفقیت در انتخابات
آذر ۲۷, ۱۴۰۲
18 بازدید

کارگاه تبلیغات مفهومی و روش‌های موفقیت در انتخابات دکتر مازیار میر محقق و مشاور عالی انتخابات و برندسازی سیاسی بازدید ها: 9,151 mazyarmir.com@gmail.com https://www.aparat.com/mazyarmir https://www.aparat.com/zabane_badan https://t.me/Iranian_leadership_school https://www.instagram.com/mazyare_mir https://www.instagram.com/mazyare.mir https://www.linkedin.com/in/mazyarmir   علم، دانش کاملا سازمان یافته و ساختار یافته است و خِرد،یک زندگی کاملا سازمان یافته . امانوئل کانت   لطفا برای مشاوره یا ثبت نام در […]

کارگاه تبلیغات مفهومی و روش‌های موفقیت در انتخابات

دکتر مازیار میر محقق و مشاور عالی انتخابات و برندسازی سیاسی

بازدید ها: 9,151

mazyarmir.com@gmail.com

https://www.aparat.com/mazyarmir

https://www.aparat.com/zabane_badan

https://t.me/Iranian_leadership_school

https://www.instagram.com/mazyare_mir

https://www.instagram.com/mazyare.mir

https://www.linkedin.com/in/mazyarmir

 

علم، دانش کاملا سازمان یافته و ساختار یافته است و خِرد،یک زندگی کاملا سازمان یافته . امانوئل کانت

 

لطفا برای مشاوره یا ثبت نام در کارگاه های آموزشی از طریق واتساپ پیامهای خود را ارسال فرمائید.

09198718767

به قول حافظ که می‌گوید:

قطع این مرحله بی همرهی خزر مکن ظلمات است بترس از خطر گمراهی

 

رقابت، ضرورت زندگی اجتماعی است و با گذشت زمان شرایط برای زندگی پیچیده شده و عرصه برای رقابت نیز روز‌به‌روز تنگ‌تر می‌شود. در عرصه‌ی زندگی، مرد کسی است که «ریسک» کرده و وارد رقابت شده و برای رسیدن به اهداف خود مبارزه کند. در زمان ما اگر رقابت نباشد، پیروزی معنایی نخواهد داشت، زیرا دست‌یابی به موفقیت‌های زندگی زمانی معنا دارد که موانع بزرگی برای رسیدن به آن در راه انسان قرار داشته باشند و او بتواند با پشت سر نهادن مشکلات از موانع عبور کرده و به اهداف خود دست یابد.
رسیدن به زندگی هدف‌مند در دنیای جدید، محصول رقابت شدید است. در این شرایط هدف انسان نوع زندگی و آینده‌ی او را مشخص کرده و او را در مقابل رقیبان قرار می‌دهد، و‌گرنه اگر انسان هدف و خواسته‌ای نداشته باشد، رقابت هم در زندگی او بی‌معنا خواهد بود. اما داشتن اهداف بزرگ و تلاش برای موفقیت‌های مهم اجتماعی قدم به قدم حاصل شده و در مرور زمان موجب می‌شود انسان به موقعیت‌های بزرگی دست یابد. البته در راه رسیدن به اهداف بزرگ خطرها، مشکلات و موانع بزرگی نیز وجود دارند که «رقابت» با دیگران یک بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. بخش اصلی تحقق اهداف، رقابت با رقیب درونی است و نه بیرونی که نقش مهم‌تری در پیروزی یا شکست انسان دارد.
سلسله مقالات «اصول پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی» فقط یک مقاله‌ی انتخاباتی نیست. این مقاله گرچه راه «پیروزی» در رقابت‌های «انتخاباتی» را به خواننده نشان خواهد داد، اما در اصل در شرایط پیچیده‌ی جهان کنونی، «راهبر» شما برای رسیدن به اهداف عالی و موقعیت‌های بزرگ زندگی‌تان خواهد بود.
*****
از زندگی چه می‌خواهیم؟
شاید این سوال کمی عجیب باشد؛ آخر زندگی چه ربطی به رقابت‌های انتخاباتی دارد؟ اما زندگی همان رقابت است و رقابت هم یک بخشی از انتخابات، زیرا حضور در یک انتخابات ‌یا رقابت با آدم‌های مختلف هم نشانه‌ای است از زندگی گذشته و هم تعیین کننده‌ی زندگی آینده. کسی که می‌خواهد وارد رقابت شود، باید بداند که از زندگی چه می‌خواهد. رقابت در سیاست و بازی در میدان‌های سیاسی خطرناک است. کسی که قدر عافیت داند، وارد دنیای سیاست نخواهد شد. برخی از زندگی خواسته‌های کوچکی دارند و این نوع افراد نباید وارد بازی‌های بزرگ شوند که انجام برخی از امور سیاسی «گاو نر می‌خواهد و مرد کهن» و بازی در این میدان‌ها کار کسانی است که سال‌ها در میدان‌های کوچک‌تر تمرین کرده‌اند و مرحله به مرحله به قله‌های بزرگ‌تر صعود کرده‌اند.
عرصه‌ی فعالیت آدم‌ها را نوع خواسته‌ها و اهداف زندگی آن‌ها مشخص می‌کند. برخی زندگی را نفس کشیدن می‌دانند و می‌گویند که چون نفس می‌کشند، پس هستند! اما برخی آن را در مبارزه کردن و برخی در حکومت کردن و برخی در سیاست کردن و‌… این نگاه‌ها به زندگی نوع‌ رفتار ما را مشخص کرده و در آن تأثیر فراوان دارد. همین نگاه است که انسان ممکن است خود را خوش‌بخت یا بدبخت بداند:
«موفقیت و در نتیجه خوش‌بختی، خواسته و تصوری است‌ که یک فرد از زندگی‌اش دارد و می‌خواهد به آن دست پیدا کند. برخی موفقیت را در دست‌یابی به ثروت می‌دانند، برخی آن را در مقام و موقعیت اجتماعی و سیاسی می‌جویند، برخی در خدمت به مردم جست‌وجو می‌کنند، برخی در شهرت، برخی در انجام کارهای بزرگ، برخی در مبارزه و خلاصه هر‌کسی در زندگی خواسته و هدفی دارد و رسیدن به همان خواسته و هدف، نشانه‌ی دست‌یابی به موفقیت و خوش‌بختی می‌باشد. بزرگان تاریخ، موفقیت‌شان را در انجام فعالیت‌هایی می‌دانند که منجر به رسیدن آن‌ها به هدف‌شان شود. ادیسون موفقیت را در کار شبانه‌روزی می‌داند، ماندلا در فعالیت‌های آزادی‌خواهانه، ناپلیون در کشور‌گشایی و گسترش قلمرو سیاسی خود، چارلی چاپلین در شهرت و محبوبیت و… خلاصه هرکسی موفقیت را در هدفی جست‌وجو می‌کند و خوش‌بخت کسی است که در زندگی دارای هدف و خواسته‌ای باشد و بر همان اساس هم حرکت و تلاش کند‌…‌» (حسین رهیاب، سی راز خوش‌بختی، ص ۱۶)
حال بهتر است مشخص شود که از زندگی چه می‌خواهیم؟ آیا به دنبال اهداف سیاسی هستیم که در این صورت باید خود را با زندگی سخت سیاسی، نگرانی‌ها و مشکلات آن آماده کنیم. یا به دنبال ثروت می‌گردیم که راهش ممکن است سیاست هم باشد، اما تجارت و داشتن ایده‌های خلاقانه راه بهتری برای رسیدن به ثروت محسوب می‌شود. ممکن است فقط قصد‌مان زندگی باشد، یعنی رسیدن به لقمه نانی و زندگی در حد متوسط جامعه‌ی شهری که با دست‌یابی به برخی از کارهای دولتی یا فعالیت‌های ساده‌ی تجاری و‌… می‌توان به آن دست یافت. گاهی هم ممکن است هدف ما فعالیت‌های آرمان‌گرایانه‌ای چون تأمین عدالت و سعادت برای بشریت ‌یا برای مردم کشورمان باشد. در این صورت، سخت‌ترین راه زندگی را باید بپیماییم و اگر این هدف توام با مبارزه هم باشد، احتمال کمی وجود دارد که انسان بتواند «راه دشوار آزادی» را به سلامت طی کند. با این وجود، در طول تاریخ مردان و زنان بسیاری به این راه قدم نهاده‌اند. زنانی چون ژاندارک و مردانی چون گاندی و ماندلا از سختی‌های این مسیر ترسیده‌اند، اما برای حرکت در آن هیچ‌گاه تردید نکرده‌اند. به گفته‌ی ماندلا:
«من در سراسر زندگی‌ام‌، خود را وقف این مبارزه‌ی مردم آفریقا کرده‌ام. من علیه حاکمیت سفید‌پوست جنگیده‌ام و بر ضد سلطه‌ی سیاه‌پوست مبارزه کرده‌ام. من همواره آرمان یک جامعه‌ی دموکراتیک و آزاد را که در آن همه‌ی مردم در هم‌آهنگی کامل و با امکانات برابر در کنار هم زندگی کنند، گرامی داشته‌ام. این آرمانی است که امیدوارم به خاطر آن زنده بمانم و به آن دست یابم. اما این آرمانی است که حاضرم‌- در صورتی که ضروری باشد- در راه آن جان دهم‌». (رهیاب، سی راز خوش‌بختی، ص ۱۸)
شاید واقعا مهم نباشد که انسان از زندگی چه می‌خواهد ‌یا شاید گاهی این شرایط زندگی است که انسان را در مسیر زندگی گرفتار می‌کند، اما واقعا خیلی مهم و ارزش‌مند است که انسان رفتار و اعمال خودش را بداند و نسبت به نتایج آن هوشیار و آگاه باشد که همین خود زندگی و آینده‌ی انسان را رقم می‌زند. چه بهتر که انسان خود بازیگر باشد و خودش زندگی خود را بسازد، اما اگر نتوانست زندگی‌ساز باشد، چه خوب است که زندگی‌سوز هم نباشد و بداند که با خود و زندگی خود چه می‌کند. پس جواب این سوال را باید خودمان به خودمان بدهیم که واقعا ما «از زندگی چه می‌خواهیم؟»

رفتارهای خطرناک را برجسته کنید

 

آگهی بالا که برای مجله‌ی TopGear طراحی شده، در مورد خطرهای استفاده از رسانه‌های اجتماعی در زمان رانندگی هشدار می‌دهد. در این تبلیغ از مفهوم بسیار ساده‌ای استفاده شده است که نیاز به تفسیر اندکی دارد و این شعار را بیان می‌کند: «پُل جانسون همین الان در کف رودخانه‌ی تِیمز، آنلاین شد. رانندگی و رسانه‌های اجتماعی با هم سازگار نیستند.»

۲۶. مواد تشکیل‌دهنده‌ی محصول را بزرگ‌تر جلوه بدهید

 

شاید داشتن کوهی از پنیر، آرزوی بعضی‌ها باشد. در این تبلیغات خلاقانه که برای پرینگلز (Pringles، برندی از چیپس سیب‌زمینی و گندم) طراحی شده، کریس لابروی (Chris Labrooy) برای استفاده از انبوهی از پنیر در پیام تبلیغاتیِ «پنیر با پنیر اضافی و سفارش اضافه‌ای از پنیر»، از فناوری سه‌بعدی استفاده کرده است. فکر می‌کنید که این آگهی به اندازه‌ی کافی پنیری هست؟

کارگاه تبلیغات مفهومی و روش‌های موفقیت در انتخابات

۲۷. چشم‌ها را فریب بدهید

 

آگهی بالا که برای شرکت فولکس واگن طراحی شده، شاهکاری از ترفندهای بصری است. این تصویر که بر روی سطحی دوبعدی قرار گرفته است، سه بعدی به نظر می‌رسد و با بینایی و دید فرد بازی می‌کند و فیزیک را به چالش می‌کشد.

۲۸. از نمای خیلی نزدیک (extreme close up) استفاده کنید

 

با مشاهده‌ی تبلیغات خلاقانه بالا که برای فانتا با طعم توت‌فرنگی طراحی شده است، حس می‌کنید که زبان این فرد، شبیه توت‌فرنگی است. نمای بسیار نزدیک استفاده شده در این آگهی، چشم‌نواز است و به خوبی اجرا شده است.

۲۹. از موسیقی الهام بگیرید

 

آژانس تبلیغاتی Draft FCB، با الهام از قطعه‌ی مشهور ریمسکی کورساکف (Rimsky-Korsakov) با عنوان «پرواز زنبور عسل»، آگهی‌ای را طراحی کرده است که در آن قدرت حشره‌کش Raid نشان داده می‌شود. این تبلیغات خلاقانه نوت‌ها و نمادهای موسیقی را به صورتی نشان می‌دهد که در پایین صفحه و روی هم انباشته شده‌اند و در واقع، حشره‌کش Raid زنبورهای عسل را در میانه‌ی پرواز کشته است.

۳۰. حسی از طعم و عطر را در مخاطب خود ایجاد کنید

 

هر میوه‌‌ای طراوت، عطر و طعم خاص خودش را دارد. این تبلیغات خلاقانه طراحی شده برای چایی با نام تجاری کورتیس (Curtis)، از حسی بهره برده است که با نگاه کردن به میوه و بو و مزه‌‌ای که در ذهن تداعی می‌شود، شکل می‌گیرد. با اضافه کردن کمی بخار به تصویر، دهان بیننده کم‌کم آب می‌افتد.

۳۱. از مقایسه استفاده کنید

 

در تبلیغات خلاقانه بالا که برای روز جهانی بدون دخانیات طراحی شده است، از مقایسه‌ی جوانی و پیری روی صورت یک زن، برای نشان دادن اثرات ویرانگر دخانیات استفاده شده است. در این تصویر، یک سمت صورت زن، جوان، شاداب و روشن است در حالی‌که سمت دیگر، پیر، تیره و پر از چین‌ و‌ چروک است.

۳۲. حسی از حرکت را ایجاد کنید

 

شرکت تبلیغاتی Shanghai J&J Advertising در تبلیغات خلاقانه بالا، به شکل هوشمندانه‌ای از صفحه‌ای شفاف به عنوان بخشی از این آگهی ۲ صفحه‌ای استفاده کرده است که برای شرکت ارسال کالای DHL طراحی شده است. در این تصویر، با ورق زدن صفحه‌ی شفاف، پیک بسته را از فرستنده به دریافت‌کننده می‌رساند که نشان‌دهنده‌ی سرعت خدمات شرکت DHL است.

۳۳. حسی از فقدان را ایجاد کنید

 

در آگهی دو صفحه‌ای بالا که برای سازمان غیر‌دولتی مدافع محیط‌ زیستِ صلح سبز (Greenpeace) طراحی شده است، از یک صفحه‌ی کوچک میانی برای نشان دادن اثرات قطع درختان استفاده شده است. در صفحه‌ی اول آگهی، تصویر درخت زیبایی را می‌بینید و با ورق زدن این صفحه، مشاهده می‌کنید که تنها تنه‌ی قطع‌شده‌ی درخت باقی مانده است.

کارگاه تبلیغات مفهومی و روش‌های موفقیت در انتخابات

۳۴. با ادراک مخاطب بازی کنید

 

آنچه در آگهی بالا می‌بینید، سر تاس یک مرد است یا قسمت بالای یک نان همبرگر؟ در واقع در این آگهیِ مک‌دونالد به مناسبت روز پدر، هر دو مورد نشان داده شده است. در این آگهی به شکل هوشمندانه‌ای با درک مخاطب از پدر و نان همبرگر بازی می‌شود و با اشاره‌ای زیرکانه به روز پدر، برای محصول مک‌دونالد نیز تبلیغ می‌شود.

۳۵. نظر مخاطبان را تصدیق کنید

 

همه، محصولات غذایی marmite را دوست ندارند، همان‌طور که همه جورج دبلیو بوش را دوست ندارند. Marmite نیز در این آگهی تبلیغاتی، نظر مخاطبان را تصدیق می‌کند و در آگهی، marmite را هم‌راستا با پرتره‌ای از جورج بوش قرار می‌دهد و این شعار تبلیغاتی را بیان می‌کند: «یا marmite را دوست دارید یا از آن متنفرید» که البته گفته‌ی درستی نیز هست.

۳۶. از صفحه‌ی سفید استفاده کنید

 

با نگاه دقیق‌تر به این آگهی مک‌دونالد برای تبلیغ قهوه‌ی فوق‌العاده بزرگ، متوجه می‌شوید که لکه‌هایی از قهوه در اطراف گوشه‌های صفحه وجود دارد. این تصویر آگهی زیرکانه و مؤثری را ایجاد کرده است که در آن از صفحه‌ای سفید برای تبلیغ محصول مورد نظر استفاده شده است.

۳۷. از طبیعت الهام بگیرید

 

آژانس تبلیغاتی Legas Delaney، مجموعه‌ای از تبلیغات چاپی را با شعارِ کاشت گیاه برای سیاره ایجاد کرده است که در هر کدام، برگی نشان داده شده است که تصویری از صنعت یا حمل‌و‌نقل در آن ایجاد شده است تا توانایی طبیعت را در به دام انداختن گاز دی‌اکسیدکربن نشان بدهد.

۳۸. حس‌و‌حالی خاص را در مخاطب ایجاد کنید

 

در تبلیغات خلاقانه بالا که برای کافه‌های زنجیره‌ای اُلیور براون (Oliver Brown) طراحی شده، از تصویر و رنگ‌هایی آرامش‌بخش استفاده شده است تا حس‌و‌حالی خاص را در مخاطب ایجاد کند. در این آگهی، دو فنجان قهوه نشان داده می‌شود که بر روی آنها پودر شکلات به صورت چشم‌هایی به شدت خسته پاشیده شده است. استفاده از این تصویر کاملا به جاست، زیرا کافه‌های زنجیره‌ای الیور براون «بیش از ساعات معمول، باز هستند.»

۳۹. به طرفداران متوسل شوید

 

در این تبلیغات خلاقانه که توسط شرکت تبلیغاتی Publicis طراحی شده، از طرفداران فراوانِ برنامه‌ی تلویزیونی پلیسی‌ای به نام CSI استفاده شده و در آن، از ژانر پلیسی و کارآگاهی این برنامه بهره گرفته شده است. در این آگهی، ردپای غول‌پیکری به شکل مسیر هزارتویی نشان داده شده که به یک جسد منتهی می‌شود.

۴۰. به اجسام بی‌جان، جان بدهید

 

در آگهی بالا که توسط جولیانو دی آلمیدا (Juliano de Almeida) طراحی شده، از تصویری روشن و جذاب برای تبلیغ دانشگاه Cruzeiro do Sol استفاده شده است. جولیانو دی آلمیدا در این تصویر، با استفاده از چهره، لباس و تراشه‌های مدادی که به صورت مو نشان داده شده، به مداد جان داده است.

۴۱. از توهمات نوری استفاده کنید

 

 

۴۲. فناوری‌ها را با هم مقایسه کنید

 

 

۴۳. با محصول، تصویری ایجاد کنید

 

 

 

برای ایجاد تبلیغات خلاقانه باید از کجا شروع کنیم؟

 

Views: 11